12 Σεπτεμβρίου 2019 16:00

Davis Cup: Εκπληκτικός ο Τσιτσιπάς

Ο νεαρός τενίστας, ο οποίος αγωνίστηκε ενώπιον του Πρωθυπουργού, ισοφάρισε τις νίκες για την εθνική μας ομάδα.

-

Με νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά συνέχισε η ελληνική ομάδα τις υποχρεώσεις της στο Group III της Ευρωαφρικανικής Ζώνης στο Davis Cup, που διεξάγεται για 2η ημέρα στο Tatoi Club.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ο οποίος είναι νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη, επιβλήθηκε του Χούμπερτ Χούρκας, νο 36 στον κόσμο, με 6-3, 6-1, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να ισοφαρίσει σε 1-1 τις αναμετρήσεις της με την Πολωνία.

Η αναμέτρηση των δύο είναι η κορυφαία του τουρνουά και μάλιστα την τελευταία φορά που είχαν βρεθεί αντίπαλοι, ο Χούρκας είχε νικήσει. Σήμερα, όμως, ο Έλληνας τενίστας ήταν εξαιρετικός και υπήρξαν στιγμές που ενθουσίασε τον κόσμο με την απόδοσή του.

Τσιτσιπάς - Davis Cup

Στην αρχή του πρώτου σετ υπήρξε μία ισορροπία, όμως μετά το 3-3 ο Τσιτσιπάς έγινε ο κυρίαρχος του αγώνα. Πήρε το σετ με 6-3 και στο δεύτερο ήταν σαρωτικός, προηγήθηκε 3-0 και το τέλειωσε με 6-1.

Έτσι, η Ελλάδα ισοφάρισε την ήττα που γνώρισε ο Μιχάλης Περβολαράκης στον πρώτο αγώνα, με 6-4, 6-3, από τον Καμίλ Μάιτσρζακ.

Στο Tatoi Club βρέθηκε και ο Πρωθυπουργός, ο οποίος μίλησε για τον Στέφανο Τσιτσιπά και την Εθνική Ομάδα.