19 Αυγούστου 2019 13:44

Championship: εκτέλεσε πέναλτι περπατώντας! (βίντεο)

Δείτε μιας από τις πιο ιδιότυπες εκτελέσεις πέναλτι όλων των εποχών, με το παιχνίδι να βρίσκεται στην «κόψη του ξυραφιού» ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του.

-

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Τσάρλτον και τη Μπάρνσλεϊ για τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Αγγλίας, σημαδεύτηκε από την εκτέλεση πέναλτι του Λάιλ Τέιλορ, ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Ο επιθετικός των φιλοξενουμένων αν και η ομάδα του βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1, πήρε ένα απίστευτο ρίσκο, πραγματοποιώντας μια από τις πιο ιδιότυπες εκτελέσεις πέναλτι στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Περπατώντας στην κυριολεξία μέχρι τη μπάλα που είχε στηθεί στην άσπρη βούλα εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ένα χλιαρό πλασεδάκι, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Να σημειωθεί ότι εξίσου χαλαρός ήταν και ο πανηγυρισμός του, «τσιτώνοντας» τα νεύρα της εξέδρας…