01 Απριλίου 2021 23:15 Τελευταία ενημέρωση : 02 Απριλίου 2021 15:26

Παναθηναϊκός - Αρμάνι: “Πράσινη” νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή

Οι πράσινοι γύρισαν από το -20, πήγαν το παιχνίδι στην παράταση και πήραν την νίκη.

-

Εντυπωσιακό «αντίο» στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στο ΟΑΚΑ είπε απόψε ο Παναθηναϊκός! Ένα «αντίο» που συνδυάστηκε με μία τεράστια «πράσινη» ανατροπή από το -20, για το τελικό 86-83 στην παράταση, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, για την 33η αγωνιστική της Euroleague. To αδιάφορο βαθμολογικά «τριφύλλι» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τρεις σερί ήττες (11-20, 15η θέση), θέτοντας παράλληλα τους Ιταλούς εκτός τετράδας με ρεκόρ 20-13 (5η θέση).

Ο απογοητευτικός Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου, που είδε τον φωτεινό πίνακα να γράφει το εις βάρος του 22-42 στο 17΄, βρήκε ρυθμό στην επανάληψη μέσα από την εξαιρετική άμυνά του (κράτησε στους 24 πόντους την Αρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο), τη στιγμή που ο Γιώργος Παπαγιάννης (14π., 7ρ., 2 μπλοκ) εφάρμοζε τον... απινιδωτή στην επίθεση και με πείσμα, έδινε το έναυσμα της αντεπίθεσης.

Εκτός της σπουδαίας εμφάνισης του Έλληνα σέντερ, κομβική ήταν η προσφορά των Μάριο Χεζόνια (17π.), Μπεν Μπέντιλ (16π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (14π.) και του... αναγεννημένου Σέλβιν Μακ (11π.). Στο παρκέ του ΟΑΚΑ επέστρεψε μετά από μεγάλο διάστημα αποχής λόγω τραυματισμού και ο Νεμάνια Νέντοβιτς, με τον ανέτοιμο αγωνιστικά Σέρβο να έχει απολογισμό 3 πόντους σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 15 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάντερ και οι βεβιασμένες επιλογές του στην επανάληψη ήταν αυτές που έδωσαν... πνοή στον Παναθηναϊκό.

Η ασύνδετη περιφερειακή άμυνα και οι κάκιστες επιλογές στην επίθεση, έφεραν με το... καλημέρα τον Παναθηναϊκό σε μειονεκτική θέση. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί από το 2-4 ευστόχησαν σε τέσσερα «κολλητά» τρίποντα για το 6-20 (!) στο 7΄. Οι Νέντοβιτς και Χεζόνια προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το αποσυντονισμένο παιχνίδι των «πράσινων» δεν ήταν ικανό για ανατροπές...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ

Με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να αποδίδει τα μέγιστα στην άμυνα και δείχνοντας διάρκεια στην παραγωγικότητα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να... δεινοπαθεί στο παρκέ του ΟΑΚΑ και στο 17΄ είδε τους Ιταλούς να ξεφεύγουν με +20 (22-42). Με μόλις 2/18 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο και αδυναμία στο κομμάτι της δημιουργίας (3 ασίστ), το «τριφύλλι» δεν θα ήλπιζε σε κάτι καλύτερο από το -17 του πρώτου εικοσαλέπτου (29-46).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 11-4 (8π. ο Μπέντιλ) έριξε τη διαφορά στο -10 (40-50 στο 24΄). Ένα τρίποντο «ανάσα» του Μίτσοφ έγραψε το 40-53, αλλά οι «πράσινοι» ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Το «τριφύλλι» βρέθηκε ακόμη και στο -9 (46-55 στο 28΄), αλλά τα αμυντικά κενά που παρουσίασε μέσα στη ρακέτα του, βοήθησαν την Αρμάνι να εξασφαλίσει και πάλι μία διψήφια διαφορά (49-59 στο 30΄).

Με πρωταγωνιστές της επίθεσης τους Μπέντιλ, Παπαπέτρου και την άμυνα να λειτουργεί δίχως κενά, ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος για την ανατροπή και στο 35΄ μείωσε αρχικά σε 59-65, για να εξαργυρώσει στη συνέχεια την προσφορά του Παπαγιάννη μέσα στις δύο ρακέτες για το 66-67 στο 39΄, μετά από γκολ-φάουλ που κέρδισε ο Έλληνας σέντερ, ο οποίος αστόχησε στη βολή της ισοφάρισης. Ωστόσο ο Παπαπέτρου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Γουάιτ αστόχησε σε κομβικό τρίποντο και ο Σιλντς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 66-69. Το πείσμα του Παπαγιάννη, πάντως, κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό (68-69), με τον Πάντερ να μετρά 1/2 βολές για το 68-70 και τον Χεζόνια να πετυχαίνει την πολυπόθητη ισοφάριση στα 1.8΄΄ για τη λήξη (70-70), σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Παναθηναϊκός είδε στα πρώτα λεπτά της παράτασης τους Χεζόνια και Μακ να «εκτελούν» από τα 6.75 και με επιμέρους σκορ 6-1, προσπέρασε στο 41΄ με 76-71. Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τρίποντη «βόμβα» του Παπαπέτρου στο 43΄, με το οποίο γράφτηκε το 81-73 και «σφραγίστηκε» η νίκη, παρά τις αργοπορημένες προσπάθειες για νέα ανατροπή από την Αρμάνι... Για την Ιστορία, πάντως, ο Ντατόμε είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση στα 5΄΄ για τη λήξη, αλλά το τρίποντο του δεν βρήκε ποτέ στόχο...

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70κ.α., 86-83παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (2), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (3), Χεζόνια 17 (2), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (1), Σαντ-Ρος.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοφ 15 (3), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10, Ταρζούσκι 12, Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7.