17 Αυγούστου 2023 08:00

Τουρνουά Σινσινάτι: Σάκκαρη και Τσιτσιπάς στους “16”

Προκρίθηκαν οι Έλληνες αθλητές στην επόμενη φάση του τουρνουά του Σινσινάτι. Οι αντίπαλοί τους.

-

Λίγη ώρα μετά την Μαρία Σάκκαρη, στους «16» του τουρνουά του Σινσινάτι προκρίθηκε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας με 7-6(3), 7-6(2) του 20χρονου Μπεν Σέλτον, μετά από μία ώρα και 43 λεπτά. Ο Έλληνας τενίστας με δύο tie-breaks κατάφερε να προκριθεί, έστω κι αν δυσκολεύτηκε και στον 3ο γύρο θα βρει αντίπαλο τον Χούμπερτ Χούρκατς, ο οποίος απέκλεισε τον Μπόρνα Τσόριτς με 5-7, 6-3, 6-3.

Αυτή ήταν η 40ή νίκη του Τσιτσιπά την φετινή σεζόν (40-14), αλλά και η 11η στο Σινσινάτι (11-5). Επιπρόσθετα, μετρά και 11 νίκες σε 1000άρια.

Το παιχνίδι τέλειωσε χωρίς ούτε ένα break (!). Όμως, ο Τσιτσιπάς ήταν ψύχραιμος όταν χρειάστηκε, τελείωσε το παιχνίδι με 20 winners και με μόλις 13 αβίαστα λάθη, ενώ ήταν εξαιρετικός και στις μάχες πάνω στο φιλέ κερδίζοντας τους 22 από τους 25 πόντους που διεκδίκησε. Επιπλέον, είχε 93% πίσω από το πρώτο service (37/40), ενώ στο δεύτερο είχε 60% (18/30).

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή του αγώνα, αφού ενοχλήθηκε από μία φίλαθλο, η οποία καθόταν στις κερκίδες και βούιζε με το στόμα της σαν μέλισσα για να μην μπορέσει ο Έλληνας τενίστας να συγκεντρωθεί. Ο Τσιτσιπάς ανέφερε στον διαιτητή: «Είναι η πρώτη φορά στην καριέρα μου που συμβαίνει αυτό», ζητώντας παράλληλα την απομάκρυνση της φιλάθλου από τις κερκίδες.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε απόψε (16/8) από τον 2ο γύρο του τουρνουά του Σινσινάτι, καθώς έχει bye στον 1ο γύρο, και κατάφερε, με ανατροπή, να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σοράνα Κιρστέα και να προκριθεί στις «16». Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια επέστρεψε στις νίκες, μετά από τον πρόωρο αποκλεισμό της από το Μόντρεαλ την περασμένη εβδομάδα, επικρατώντας με 2-6, 6-3, 7-5 μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά.

Επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στις ΗΠΑ θα είναι είτε η Πέτρα Μάρτιτς είτε η Καρολίνα Μούχοβα.

Η Ρουμάνα τενίστρια, Σοράνα Κιρστέα, ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ απέναντι στη Σάκκαρ, πήρε τα πρώτα 4 games, για να το κατακτήσει με 6-2. Στο 2ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-0, αλλά η Κιρστέα μείωσε σε 4-3. Με νέο break, όμως η Σάκκαρη έκανε το 5-3 και εν συνεχεία πήρε το σετ με 6-3 για το 1-1. Στο 3ο σετ, η Σάκκαρη έδωσε μάχη, αλλά στο 11ο game κατάφερε να βρει το break παίρνοντας προβάδισμα με 6-5, για να κλείσει το ματς λίγο αργότερα με 7-5.