26 Δεκεμβρίου 2019 23:48 Τελευταία ενημέρωση : 28 Δεκεμβρίου 2019 09:58

Premier League: Ασταμάτητη η Λίβερπουλ στην κούρσα για τον τίτλο

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ “ισοπέδωσε” τη Λέστερ και διεύρυνε τη διαφορά της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

-

Επίδειξη ισχύος έκανε η Λίβερπουλ στην έδρα της Λέστερ, θριαμβεύοντας με 4-0, δείχνοντας πως αποτελεί το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Premier League.

Η 17η νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σε 18 ματς (έχει μόλις μία ισοπαλία) ήρθε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά της έναντι των αντιπάλων της στην φετινή κούρσα του πρωταθλήματος. Μέσα σε οκτώ λεπτά, η Λίβερπουλ πέτυχε τρία γκολ, μετατρέποντας σε “πάρτι” την αναμέτρηση με την δεύτερη πιο φορμαρισμένη ομάδα του αγγλικού πρωταθλήματος, την Λέστερ, η οποία - παρά την ήττα της - παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης.

Ο Φιρμίνο άνοιξε το σκορ για τους “κόκκινους” στο 31ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 74΄. Νωρίτερα (71΄), ο Μίλνερ είχε διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 0-4 “έγραψε” ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ.