19 Φεβρουαρίου 2023 17:52

Σκι - Γκιννής: Ο πρώτος Έλληνας που κατακτά μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (εικόνες)

Ιστορία έγραψε ο Αλέξανδρος Γκιννής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι. Το μήνυμα του Πρωθυπουργού.

-

Ιστορία έγραψε ο Αλέξανδρος Γκιννής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι.

Ο 28χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην τεχνική κατάβαση και έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος Έλληνας που παίρνει μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Αλπικό σκι - Γκιννής

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Χένρικ Κρισόφερσεν από τη Νορβηγία, ενώ τρίτος ήταν ο Ιταλός Άλεξ Βινάτσερ.

Η πρώτη προσπάθεια του Γκιννή:

Η δεύτερη προσπάθεια του Γκιννή:

Ο Γκιννής που υπήρξε μέλος της ομάδας των ΗΠΑ μέχρι το 2018 (έχει γεννηθεί στην Ελλάδα και έφυγε όταν ήταν 12 ετών) κέρδισε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε Ολυμπιακό χειμερινό άθλημα / αγώνισμα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού!

Λίγη ώρα μετά την ιστορική επιτυχία του Έλληνα σκιέρ, ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης τον συνεχάρη μέσω του λογαριασμού του στο twitter όπου έγραψε:

«Ο Αλέξανδρος Γκιννής έγραψε ιστορία! Ο πρώτος Έλληνας που ανεβαίνει στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αλπικού Σκι, κατέκτησε το ασημένιο στην τεχνική κατάβαση, κέρδισε τον θαυμασμό όλων, και μας γέμισε υπερηφάνεια. Μπράβο Αλέξανδρε».